Vitráže-malování - úvodní strana eshopu

Malování na sklo


v poslední době stále více stoupá obliba malby na sklo. Malováním na sklo, keramiku či porcelán lze vyrobit mnoho krásných, originálních a užitných předmětů. Dekorací např. skleněných svícnů, váz, nádob na potraviny apod. si zútulníte domácnost jedinečným a stylovým předmětem.


Barvy na sklo


Existuje více druhů barev na sklo, porcelán či keramiku v závislosti na výrobci. Liší se od sebe způsobem fixace a ředěním. Některé barvy se fixují (až několikadenním) zasycháním na vzduchu a výrobky jimi dekorované lze potom omývat jen velmi opatrně a spíše ve studené vodě. Barvy, které se fixují zapékáním v troubě, jsou trvanlivější a snesou častější mytí pod tekoucí vodou. Oba typy barev mají své výhody a nevýhody: „vypalovacími“ barvami můžeme například dekorovat jen předměty, které snesou relativně vysokou teplotu v troubě (cca 160? C) a které se nám do trouby vejdou – většinou je to varné a jídelní sklo a porcelán, zavařovací sklenice, svícny atp. Výrobky z tenčího skla (některé vázy atd.) nebo předměty velkých rozměrů (např. zrcadla, skleněné poličky) bude lepší malovat barvami, které se fixují pouze schnutím na vzduchu. Ty ale většinou nejsou ředitelné vodou, ale speciálním ředidlem. Barvy se vyrábějí v širokých barevných škálách a lze je většinou i vzájemně míchat a vytvářet tak odstíny vlastní. Bary nanášíme speciálním štětcem, bude se hodit spíš menší, aby se nám dobře pracovalo na malých ploškách.
K nakreslení výrazných hranic slouží kontury.


outlet


Technika


Barva je nanášena štětcem nebo houbičkou. "Klasická" technika spočívá v tom, že zvolenou konturou namalujeme motiv a po zaschnutí barvami a štětečkem vybarvujeme vzniklé plochy. Při této metodě práce, občas přetáhneme barvu přes konturu; pokud jsou kontury na závěr nevýrazné, opatrně je obtáhneme ještě jednou. Alternativní metodou může být práce s houbičkou, pomocí které nanášíme na sklo barvy. Můžeme tak nejen rychle nabarvit větší plochy, ale také otiskováním vytvářet nejrůznější stopy a vzory.


Zdroj: Vitráže-malování.cz, Výtvarka.cz

zpět